دکتر مهرداد محمدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


ادرس الکترونیک

دستورات پس از سنگ شکنی

بیمار محترم شما قرار است تحت سنگ شکنی (ESWL)سنگ کلیه به کمک امواج ما فوق صوت قرار بگیرید . لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1) در این روش درمانی سنگهای کوچکتر از 2 سانتی متر به کمک امواج ما فوق صوت شکسته میشوند.
2)در دفترچه بیمه شما دو نوع قرص یکعدد کپسول یک شیاف ویک نوع امپول نوشته شده است, داروها را از داروخانه تحویل بگیرید و قرصها و کپسول را از روز قبل از سنگ شکنی مصرف نمایید و در صورت بروز درد پس از سنگ شکنی از شیافها و آمپول کمک بگیرید.
3) اکثر بیماران پس از سنگ شکنی دچار ادرار خونی میشوند, در صورتیکه خونریزی بیش از 48 ساعت طول کشید به پزشک خود مراجعه کنید.
4)پس از سنگ شکنی مایعات زیاد مصرف نمایید(هر ساعت یک لیوان) و از فعالیتهای شدید بدنی پرهیز نمایید.بهتر است درون ظرف ادرارنمایید تا امکان جمع اوری خرده های سنگ فراهم باشد.
5)سونوگرافی و عکس ساده درخواست شده را دو هفته پس از سنگ شکنی انجام داده با عکسهای قبلی به پزشک خود مراجعه نمایید.
6) سنگ های جمع اوری شده را جهت تجزیه و تعیین نوع سنگ به همراه درخواست پزشک معالج به آزمایشگاه ببرید.
7) در صورتیکه پس از سنگ شکنی دچار درد شدید ( در حدی که به شیاف و امپول مسکن جواب ندهد) یا تب بیش از 38 درجه بروز نمود به اورژانس بیمارستان الزهرا مراجعه فرمایید.
8) انجام سنگ شکنی نیاز به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی انجام میشود. در کودکان و بیمارانی که قادر به تحمل سنگ شکنی نمیباشند از بیهوشی عمومی استفاده میشود.
9) روز قبل از سنگ شکنی فقط مایعات مصرف نمایید و جهت ناهار سوپ میل نمایید و شب قبل از سنگ شکنی یک شیشه روغن کرچک یا قرص بیزاکودیل میل نمایید.
10) انجام سنگ شکنی دربیمارانی که قرص اسپرین یا وارفارین یا اسویکس یا پلاویکس مصرف میکنند و همچنین در زنان باردار ممنوع میباشد.لطفا به پزشک خود اطلاع دهید.
11) روز سنگ شکنی داروهای ضد فشار خون را با اندکی آب میل نمایید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
حیطه فعالیت ارولوژیستمقالاتدرمانهای نوین سنگ سیستم دستورات پس از ترخیصرزیدنتها و ارولوژیست هاسنگ شکن ٍ ESWLصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرلاپاروسكوپي در سیستم ادجراحیهای سیستم ادراریبرنامه هفتگیمقالات تخصصی ارولوژی